mjavadasadi.ir

0 %
محمدجواداسدی
توسعه دهنده وب
 • محل سکونت:
  کرمان
 • شهر:
  کرمان
 • شماره تماس :
  09130494064
html
CSS
java script
(PWA)Progressive Web App
WORDPRESS
react
react-native
NFT
crypto
PHP
 • photoshop
 • xd

XML چیست؟

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

XML یک زبان نشانه‌گذاری است که کاربردهای زیادی در جابه‌جایی داده‌ها دارد. در این قسمت از مقاله دوره نقشه راه طراحی سایت، بررسی می‌کنیم XML چیست و چه کاربردهایی دارد.

XML چیست؟

XML مخفف Extensible Markup Language و به معنای زبان نشانه‌گذاری گسترش‌پذیر است. از این جهت به این زبان گسترش‌پذیر می‌گویند که شما به راحتی می‌توانید هر تگ دلخواهی را تعریف کنید. این ابزار برای دسته‌بندی و انتقال داده‌ها استفاده می‌شود و در ظاهر سایت هیچ اثری ندارد.

تفاوت XML و HTML

هدف XML انتقال و جابه‌جایی داده با تمرکز بر مفهوم آن است. درحالی که HTML برای نمایش داده‌ها با تاکید بر ظاهر آن به‌ وجود آمده است. (برای مطالعه‌ی بیشتر راجع‌ به HTML به مقاله‌ی HTML چیست مراجعه نمایید.)
همچنین تگ‌های XML از قبل تعریف نشده‌اند و همین موضوع باعث شده این زبان بسیار منعطف و قابل توسعه باشد. برای مثال در HTML تگ‌های h1،p و… از قبل تعریف شده‌اند اما در XML شما می‌توانید تگ موردنیاز خود را ایجاد کنید.

 

XML

 

کاربرد XML چیست؟

XML اطلاعات را بدون قالب‌بندی خاصی در خود ذخیره می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود در هر سیستمی قابل حمل باشد و برای نمایش آن نیاز به سخت افزار یا نرم‌افزار خاصی نباشد. این انعطاف باعث شده در برنامه‌نویسی وب و موبایل مورد استفاده قرار بگیرد.

یکی دیگر از کاربرد‌ها، این است که شما می‌توانید متون دلخواه خود را در قالب یک فایل XML ذخیره کنید، سپس با کمک HTML بدون توجه به متن، به طراحی ظاهر بپردازید. در آخر با کمک چند خط کد جاوا اسکریپت، متن های XML را در قالب HTML نمایش دهید. این کار باعث می‌شود هر زمان که نیاز است بتوانید متن ها را بدون تغییر ظاهری و کدهای HTML تغییر دهید.
برای مطالعه‌ی بیشتر به مقاله‌ی معرفی جاوا اسکریپت مراجعه کنید.

نمونه‌ای از کد XML

در ادامه نمونه‌ای از کد XML را مشاهده می‌کنید. همانطور که گفته شد، نویسنده به راحتی می‌تواند تگ‌های دلخواهی با توجه به نیاز خود ایجاد کند.

کافیست notepad را بازکرده و کد بالا را در آن بنویسید. سپس کد را با پسوند xml. ذخیره کنید. این کد در همه‌ی مرورگرها قابل اجراست.
در این کد به کمک تگ دلخواه breakfast_menu یک منو برای صبحانه ایجاد شده است. نکته ای باید به آن توجه کنید این است که کدهای xml خروجی خاصی ندارند.

ارسال شده در برنامه نویسان, طراحی وب, مطالب آموزشی, وببرچسپ ها:
یک دیدگاه بنویسید

© تمامی حفوق برای محمدجواد اسدی میباشد
ایمیل: info@mjavadasadi.ir
تلفن تماس :09130494064