mjavadasadi.ir

0 %
محمدجواداسدی
توسعه دهنده وب
 • محل سکونت:
  کرمان
 • شهر:
  کرمان
 • شماره تماس :
  09130494064
html
CSS
java script
(PWA)Progressive Web App
WORDPRESS
react
react-native
NFT
crypto
PHP
 • photoshop
 • xd

گیت هاب ( GitHub ) چیست؟

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

در دنیای برنامه نویسی کمی که پیش بروید با شروع جدی‌تر کارها، کم‌کم سروکله‌ی اصطلاحی به نام گیت هاب ( GitHub ) پیدا می‌شود! اگر می‌خواهید بدانید گیت هاب ( GitHub ) چیست و چه کاربردی دارد؟ این مقاله را مهمان من باشید!

گیت هاب (GitHub) چیست؟

GitHub

گیت هاب ( GitHub ) ، بزرگترین هاست برای میزبانی پروژه‌های توسعه دهندگان محسوب می‌شود که توسط یک شرکت آمریکایی ایجاد شده است . گیت هاب (GitHub) هم به صورت رایگان برای پروژه‌های عمومی و هم بصورت پولی برای پرو‌ژه‌های تجاری قابل استفاده است.

هدف اصلی گیت هاب ( GitHub ) ایجاد محیطی برای کنترل ورژن و همکاری تیمی روی پرو‌ژه هاست . کنترل ورژن در گیت‌هاب ( GitHub ) توسط گیت انجام می‌شود. درواقع گیت در گیت‌ هاب ( GitHub ) یک سیستم کنترل ورژن (version control) است. همچنین واژه‌ی هاب به مفاهیم شبکه اشاره دارد که همکاری تیمی و ایجاد انشعاب در پروژه‌ها را معرفی می‌کند .

سیستم version control چیست؟

حتماً تجربه‌ کرده‌اید ، در حین برنامه نویسی دچار اشتباهی شوید و آن لحظه بگویید کاش می‌شد پروژه را به حالت قبل برمی‌گرداندید !
گیت دقیقاً این امکان را برایتان محیا کرده است. شما می‌توانید نسخه‌ی قبلی پروژه را دریافت و فعال کنید . در واقع گیت قادر است پروژه‌ها را در ورژن‌های مختلف به صورت یکپارچه ذخیره کند.
اگر پروژه‌ای متن باز باشد ، توسعه دهندگان دیگر می‌توانند آن را دانلود کنند و تغییراتی را روی آن اعمال کنند . سپس پروژه را با ورژن جدید آپلود نمایند . گیت با حفظ ورژن جدید و ورژن‌های قبلی امکانات مفیدی را برای توسعه‌ی پروژه‌ها ایجاد می‌کند .

اصطلاحات رایج در گیت‌ هاب ( GitHub )

 • Repository
 • fork
 • Pull Request
 • commit

Repository یا به اختصار Repo به معنای مخزن است . مخزن گیت هاب ( GitHub ) محیطی برای ذخیره سازی پروژه‌های توسعه دهندگان است . در این مخزن می‌توان هر فولدر یا فایلی را با فرمت دلخواه ایجاد کرد .

fork در فارسی به معنای شاخه یا انشعاب است . با این قابلیت شما می‌توانید روی پروژه‌های متن باز موجود در گیت هاب کار کنید . اگر پروژه‌ای از قبل وجود داشته باشد، می‌توانید از آن یک انشعاب دریافت و تغییراتی را روی آن اعمال کنید . سپس آن را به عنوان یک پروژه جدید منتشر کنید .

Pull Request یا درخواست ادغام ، قلب تپنده‌ی مشارکت در پروژه هاست . زمانی استفاده می‌شود که شما از پروژه‌ی اصلی یک شاخه دریافت و در آن تغییراتی اعمال کرده‌اید . حالا با کمک Pull Request می‌توانید به شخص اصلی ایجاد کننده‌ ی پروژه ، درخواست بدهید تغییرات شما را در پروژه‌ی اصلی اعمال کند .

به هر تغییری در گیت‌هاب یک commit می‌گویند.

از گیت هاب ( GitHub ) بیشتر بدانید…

 • گیت‌ هاب ( GitHub ) یک شبکه‌ی اجتماعی نیز محسوب می‌شود . بنابر این امکاناتی همچون Follow کردن کاربران ، قابلیت نظر دادن و لایک را فراهم کرده است .
 • در سال ۲۰۱۷ گیت‌ هاب ( GitHub ) با داشتن تقریباً ۲۰ میلیون کاربر و ۵۷ میلیون مخزن ، به عنوان بزرگترین میزبان کد منبع ، در جهان شناخته شد.
 • در سال ۲۰۱۹ گیت‌ هاب ( GitHub ) با ارسال ایمیلی به کاربران ایرانی از محدود شدن دسترسی آن‌ ها به گیت‌ هاب ( GitHub ) خبر داد. اما با ساخت اکانت با آی پی غیر ایرانی نیز می‌توان همچنان از خدمات آن استفاده کرد.
 • گیت‌ هاب ( GitHub ) با داشتن قابلیت‌های متعدد، برای مدیریت پروژه، مدیریت تیم، تقسیم کار و اشتراک گذاری نتایج ، ابزار مناسبی محسوب می‌شود.

خواهشمندم در صورت داشتن سوال مختص این مقاله نظر خود را وارد کنید و یا از طریق تماس با من ، نظرتان را به اشتراک بگذارید.

ارسال شده در برنامه نویسان, طراحی وب, مطالب آموزشی, وببرچسپ ها:
یک دیدگاه بنویسید

© تمامی حفوق برای محمدجواد اسدی میباشد
ایمیل: info@mjavadasadi.ir
تلفن تماس :09130494064